Medikal Fitness

Türkiye’de insanların sağlık amaçlı hareket için tek tercihleri ‘fitness health club’lardır. Ancak, fitness health club’lar medikal fitness konusunda uzman organizasyonlar değildir. Athletic House olarak her bireye hareket etme özgürlüğü vermeyi hedefliyoruz. Sadece sağlıklı bireyler değil, sağlığını kaybetmiş ya da tedavi süreci devam eden bireyler de hareket etmelidir. Kanser, şeker hastası, fiziksel engelli olması farketmeksizin…

Medikal Fitness’a örnek bir durum;
 
Fulden Topaloğlu


 Trafik kazasındaki yaralanma sonucu;
 
Omurgada T7-T8 seviyesinde kırıklı çıkık sonucu omurilik zedelenmesi ve parçalı femur kırığı.
 
Şu anki durum ;
 
Omurilik zedelenmesi sonucu gelişen paraparezi. Tek koltuk değneği ile yavaş bir tempoda yürüyebiliyor, sol ayakta düşük ayak gelişmiş durumda ve sol extremite kasları sağa göre daha güçsüz.
 
Görüşleri ;
 
“8 sene önce geçirdiğim trafik kazası nedeniyle oluşan omurilik zedelenmesi ve femur kırığı sonrasında farklı sağlık kuruluşlarında uzun süreli rehabilitasyon gördüm. Ayrıca bu 8 sene boyunca, kaslarımı güçlendirmek ve dayanıklılığımı arttırmak amacıyla değişen yoğunluklarda fizik tedavi egzersizleri, yoga ve su içi egzersizlere devam ettim. 7 senedir tek koltuk değneği kullanarak yavaş bir tempoda yürüyebiliyorum. Son 2 senedir rahabilitasyonu tamamen bırakmış durumdayım ve kas gücümü yüzme ile korumaya çalışıyorum. 5 hafta önce Athletic House’da medikal fitness egzersizlerine başladım ve haftada 4 kere 1 saatlik egzersizlere katılıyorum. 5 hafta öncesine göre özellikle gövde kaslarımda güç ve kontrol artışı hissediyorum. Bazı egzersizlerden sonra, sağa göre daha güçsüz durumda olan sol bacağımda daha iyi bir kontrol sağlayabiliyorum, ama henüz bu devamlı hale gelmiş değil. Egzersiz programına devam ederek bunu devamlı bir hale getirebileceğimi, gövde kaslarımı ve dengemi daha da güçlendireceğimi düşünüyorum.”