MAYIS 2014 / Olimpiyat Sporcuları Yetiştirmek

Athletic House olarak, Olimpiyat Oyunları’na ev sahibi olma yolunda 25 milyon genç nüfusu ile en genç ülke ünvanını taşıyan Türkiye'nin toplum olarak spor ve egzersiz algısının hızla artmasını bir olimpiyat ülkesi olma yolunda ilk adım olarak görüyoruz.

Olimpiyat sporcusu yetiştirmek öncelikle toplum algısıyla başlar. Bireyler spora ve egzersize ihtiyaç duyduklarını düşünüp, buna zaman ayırırsa, yeni yetişen nesiller hareket etme ihtiyacı ile büyürse ancak bu şekilde olimpik spor dallarında Türkiye'yi temsil edecek ve spor kültürüyle yetişmiş elit sporcular ortaya çıkacaktır.Özetle ; Olimpik bir ülke olmanın temeli 7'den 77'ye herkesin spora yaklaşımını değiştirmekten geçer.

 İlk adım olarak aşağıdaki gereksinimlere cevap vermeliyiz;

    * Spor ve egzersiz ihtiyacı yaratmak ve insanları eğitmek,
    * Spor ve egzersiz yapılacak ortam sağlamak,
    * Spor ve egzersiz uygulatacak eğitimciler(antrenör, kondisyoner, fitness eğitmeni) yetiştirmek ve sonunda Elit sporcu yetiştirmek.

Sporcuyu teknik olarak yetiştirecek kişi; antrenör, fiziksel olarak yetiştirecek; kondisyoner (kuvvet kondisyon koçu), sporcu olmayan, sağlık için egzersiz yapan bireyleri eğitip yönlendirecek rehber ise; fitness eğitmenidir.

 Bir kuvvet kondisyon koçu, olimpik sporcunun fiziksel performansını müsabaka düzeyine getirebilmek için;

   * Ölçme
   * Değerlendirme
   * Hedef Belirleme
   * Uygulama

... süreçlerine etkin bir şekilde hakim olmalıdır ve bu hakimiyeti edinebilmek için aşağıdaki kariyer planı takip edilmelidir.
 

 Unutulmamalıdır ki ; Dünya’nın en iyi tesislerine sahip olunsa bile başarıya ulaşmanın yolu tesise yatırım değil, insana yatırım olmalıdır.
Athletic House olarak tüm bu eğitimleri geliştirdik ve 2010 yılından beri hali hazırda etkin olarak uygulamaktayız.
Geliştirdiğimiz bu eğitim modelini Türkiye’de Olimpiyat Komitesi önderliğinde devam ettirmek istiyoruz.

Dr. Türker BIYIKLI

"Fitness Haftası" eğitimleri hakkında bilgi almak için; TIKLAYINIZ

Fitness Eğitmeni ve Kuvvet Kondisyon Koçu Eğitim Programları ;